https://www.zyciepw.pl/ii-ogolnopolski-festiwal-piosenki-musicalowej-im-georgea-gershwina-w-zabkach-2

PRASA PISAŁA

"Światowy poziom Festiwalu
im. George’a Gershwina
w Ząbkach"

Już teraz wiemy dlaczego reżyser i dyrektor artystyczny Festiwalu Marek Wysocki w przeszłości był nominowany do nagrody World Championship w Stanach Zjednoczonych za najlepsze widowisko telewizyjne na świecie. To, co obejrzeliśmy w ostatnią sobotę w Parku Szuberta w Ząbkach przeszło najśmielsze oczekiwania. Zgromadzona publiczność dzięki pomysłom, technice i wspaniałym wykonawcom została przeniesiona do innego świata. Przez dwie godziny zachwycona, oderwana od szarej codzienności przeżywała wraz z artystami bajki z coraz to innej rzeczywistości.

 

Ale wróćmy do początku dnia. Już od godz. 9.00 do Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul Słowackiego 21 z całego niemal kraju zaczęli zjeżdżać się półfinaliści zakwalifikowani przez Jury Festiwalu. W rozmowie z organizatorami dowiedziałam się, że w tym roku drogą mailową i pocztową wpłynęło ponad 40 zgłoszeń. Kapituła do drugiego etapu dopuściła 18 osób, które stanęły do zmagań o możliwość występu w koncercie galowym. Jury w składzie: Jan Szurmiej-reżyser, Adrianna Godlewska-aktorka, piosenkarka, Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz-aktorka, pedagog i Joanna Wysocka- główny specjalista Biura Promocji, Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta sprawująca funkcję Sekretarza Kapituły, po burzliwych obradach do koncertu finałowego dopuściła 8 uczestników. Po ogłoszeniu wyników przez Przewodniczącego Kapituły reżysera Jana Szurmieja, wykonawcy otrzymali bony na obiad do Restauracji „Fuego” oraz szczegółowy plan dnia, w którym ujęte zostały ich indywidualne próby sceniczne.

Od godziny 18.00 Park Szuberta w Ząbkach zaczął wypełniać się publicznością. Na scenie trwały ostatnie próby techniczne oraz próby mikrofonowe i taneczne dojeżdżających artystów.

Kilka minut po 20.00 rozległ się sygnał Festiwalu i Ewa Tułacz wraz dyrektorem artystycznym Markiem Wysockim a także tancerzami formacji „Shock Dance” wprowadzili nas w świat magicznej i zaczarowanej krainy musicali. Na zaproszenie Prowadzących II Festiwal Piosenki Musicalowej im. George’a Gershwina o statuetkę „Funny Face” otworzył osobiście burmistrz miasta Ząbki Pan Robert Perkowski życząc finalistom sukcesów, a zgromadzonej widowni niezapomnianych wrażeń. Przed publicznością zaprezentowało się ośmioro uczestników oraz wystąpiły gwiazdy polskich scen muzycznych: Dariusz Kordek, oczywiście w musicalowym repertuarze, stepujący tancerze studia Tap&Jazz Dance Jiriny Nowakowskiej, które obchodziło właśnie 25 lat działalności artystycznej oraz Mieczysław Szcześniak zdobywca tegorocznej „Złotej Płyty” w piosenkach „Nierówni”, „Spoza nas” i „Someday” z musicalu „Dzwonnik z Notre Dame”. Każda z piosenek artysty wywoływała gorący aplauz, a ostatnia, podczas której pojawili się przedstawiciele Grupy DSF z pochodniami oraz wszyscy wykonawcy, stworzyła niepowtarzalny obraz sceniczny. Werdykt jury był okazją do niesamowitych emocji:

Wyróżnienie Sekcji Estrady Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich za najciekawszą interpretację piosenki musicalowej otrzymała Magdalena Lis z Warszawy za piosenkę „I Got Rhythm” z musicalu „Girl Crazy” Nagrodę wręczył zastępca burmistrza Ząbek Artur Murawski, a upominek od Centrum Handlowego M1 w Markach, jakim był bon o wartości 800 zł przekazał Jakub Jarczewski – Zastępca Dyrektora Regionalnego Metro Properties - Centrum Handlowego M1-Marki.

Wyróżnienie za największą indywidualność Festiwalu otrzymała Natalia Ogórekrównież z Warszawy za piosenkę „I Love You Porgy” z musicalu „Porgy and Bess”.Nagrodę wręczył Rektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie prof. Janusz Kowalski. Nagrodą były bezpłatne trzy letnie studia na dowolnym kierunku filologicznym.

Decyzją Kapituły III miejsce otrzymała Aurelia Krząkała aktorka teatru Akt-em za piosenkę „I Dreamed I Dream” z musicalu „Nędznicy”. Czek na kwotę 1500 zł wręczył Pan Janusz Czarnogórski prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Ząbkach wraz z burmistrzem miasta Ząbki Panem Robertem Perkowskim, a karnet o wartości tysiąca złotych do korzystania z pływalni w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach przekazał prezes Pan Mariusz Ryciak.

II miejsce zdobyła Eve Light z Rzeszowa.  Czek na kwotę 3000 zł ufundowaną przez Grupę DSF wręczył zastępca prezesa Pan Jarosław Misztal wraz z burmistrzem Ząbek Robertem Perkowskim, a karnet o wartości tysiąca złotych do korzystania z pływalni w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach przekazał prezes Mariusz Ryciak.

I miejsce - Grand Prix Festiwalu, czyli statuetkę „Funny Face” podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. George’a Gershwina Kapituła pod przewodnictwem Jana Szurmieja postanowiła przyznać Michałowi Kaczmarkowi za wykonanie piosenki „Beauty And the Beast” z musicalu “Beauty and the Beast”. Statuetkę wręczył Robert Perkowski- burmistrz Ząbek, czek na kwotę 5000 zł przekazali Państwo Bożena i Marek Machowicz - właściciele firmy „Machowicz-Budownictwo”, fundatorzy nagrody, a karnet o wartości tysiąca złotych do korzystania z pływalni w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach wręczył prezes Mariusz Ryciak.

Festiwal zakończył Michał Kaczmarek nagrodzoną piosenką „Beauty and the Beast” w towarzystwie pozostałych uczestników, artystów i fundatorów nagród.

Łzom szczęścia i podziękowaniom nie było końca. Świadczą o tym chociażby płynące nadal wpisy uczestników i publiczności na portalach społecznościowych oraz niezliczona liczba fotografii. To wielka sprawa, że podwarszawskie Ząbki stały się kolebką światowego musicalu.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Ząbki, Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej m. Zygmunta Glogera w Wołominie. Patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, oraz Sekcja Estrady Związku Artystów Scen Polskich. Promocję zapewnili: Telewizja Polska S.A, Radio FaMa, Radio Ząbki, tygodnik „Życie Powiatu na Mazowszu”,gazeta samorządowa „Co słychać ?” i „Kurier Wyszkowski”.

Sponsorami-mecenasami kultury i sztuki, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie byli: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Ząbkach Sp. z o.o, Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy „Leśna Góra” w Kamieńczyku, Firma Kadimex, Drukarnia „Benedysiuk”, Miejskie Centrum Sportu w Ząbkach, Centrum Handlowe M 1 – Marki, Nadleśnictwo „Drewnica”, Hurtownia REAL Janusz Krajewski ” , Praska Giełda Spożywcza, Machowicz Budownictwo Grupa DSF, Restauracja „Fuego”, Restauracja Artur Świerżewski – Galop Catering z Zielonki, ząbkowska kwiaciarnia „Lotos”, Agencja MG MEDIA – organizator konkursu PATRIA NOSTRA.

Z wielką niecierpliwością czekamy na kolejną edycję tego wspaniałego i niepowtarzalnego Festiwalu.

Anna Sobierajska
fot. Bogdan Śladowski

Fotorelacja z Gali Finałowej II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. G. Gershwina o statuetkę "Funny Face" dnia 25 czerwca br.

https://www.facebook.com/Miasto-Z%C4%85bki-297149744897/photos/?tab=album&album_id=10154239174294898

Fotorelacja z przesłychań półfinałowych Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach

https://www.facebook.com/Miejski-O%C5%9Brodek-Kultury-w-Z%C4%85bkach-537756186322704/photos/?tab=album&album_id=960654210699564

 

 

 

 

Lista półfinalistów

 

 

Lista Uczestników zakwalifikowanych do II etapu
II OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI MUSICALOWEJ
IM. GEORGE'A GERSHWINA

 1. BANASIK SYLWIA
 2. BŁASZCZYK-JANICKA IZABELA
 3. BOGUCKA ALEKSANDRA
 4. EVE LIGHT
 5. FRĄTCZAK KAMIL
 6. KACZMAREK MICHAŁ
 7. KOPEĆ ALEKSANDRA
 8. KRZĄKAŁA AURELIA
 9. LIS MAGDALENA
 10. MAJEWSKA ALEKSANDRA
 11. MIKLASZEWSKA KATARZYNA
 12. OGÓREK NATALIA
 13. OSTOJEWSKA JUSTYNA
 14. PROMIŃSKA MAŁGORZATA
 15. TEUCHMANN PAULINA
 16. WILCZEWSKA ANNA
 17. ZAWIAŁOW DARIA
 18. ZIELEŃ WERONIKA